Ponton, model czy rzut? 0
Ponton, model czy rzut?

Nowoczesny sprzęt w połączeniu z zaawansowaną elektroniką dają wędkarzowi niesamowite możliwości, mimo wszystko wielu karpiarzy wciąż łowi tradycyjnie nie poddając się presji obecnych czasów. W dzisiejszym artykule zajmiemy się sposobem umieszczenia zestawów w łowisku przy pomocy pontonu, rzutu oraz wywózki modelem z echosondą..



Ponton czy model do wywózki ?


Przez wiele lat moim jedynym pływadłem był ponton, obecnie posiadam również łódkę zanętową z echosondą. Bardzo długo broniłem się przed zakupem tej elektronicznej zabawki, czy słusznie? Model na niektórych wodach daje nam znaczną przewagę i bez dwóch zdań często potrafi uratować sytuację. Wielu początkujących karpiarzy staje przed wyborem pierwszego środka pływającego, i tu pojawia się pytanie czy zdecydować się najpierw na ponton czy na model? Zarówno jedno jak i drugie pływadło ma plusy jak i minusy.



Ponton do wywózki zestawów karpiowych


Na pontonie z całą pewnością nie warto oszczędzać, wszystkie marketowe ceraciaki na dłuższą metę nie nadają się do celów wędkarskich, pamiętajmy, że chodzi o nasze bezpieczeństwo, a nawet życie. Podczas zakupu pontonu warto zaopatrzyć się w echosondę i kamizelkę ratunkową. Jeśli mamy ograniczony budżet zamiast echosondy na początek wystarczy stukadełko lub długa sztyca szczególnie w przypadku płytszych zbiorników. Teraz przejdźmy do zalet naszego pływadła. Niewątpliwie będzie to możliwość holu ryb bezpośrednio z wody co ma szczególne znacznie gdy zestawy umieszczamy w pobliżu podwodnych przeszkód gdzie hol z brzegu byłby mocno utrudniony, a w niektórych sytuacjach wręcz niemożliwy. Wywózka na dalsze, nawet ekstremalne odległości w przypadku pontonu, nie stanowi problemu, podobnie jak obfite nęcenie dywanowe czy umieszczenie markerów. Kolejną z zalet jest możliwość szczegółowego zbadania dna przy pomocy sztycy, stukadła i oczywiście każdego rodzaju echosondy.



Model zdalnie sterowany


Koszt zakupu naszej elektronicznej zabawki zależy przede wszystkim od rodzaju podzespołów użytych do jej budowy oraz podstawowych elementów, które potrafią znacznie podwyższyć cenę np. rodzaj akumulatorów, aparatura, echosonda, gps i wiele innych. Tak naprawdę wszystko zależy od zasobności naszego portfela, jednak musimy pamiętać, że w przypadku łódek jakość idzie w parze z ceną. Przejdżmy teraz do zalet jak i wad modeli zdalnie sterowanych. Na wielu łowiskach obowiązuje zakaz korzystania ze środków pływających z wykluczeniem łódek zanętowych. W takich miejscach model daje nam znacznie większe możliwości niż łowienie z rzutu. Dzięki łódce jesteśmy w stanie obłowić odległe miejscówki i precyzyjnie umieścić w wodzie zestaw wraz zanętą.




Czy łódka zanętowa ma jakieś minusy?

Elektronika plus woda nigdy nie będzie idealnym połączeniem. Awarie łódek zdarzają się i zdarzać będą jednak gdy dbamy o nasz model i regularnie go serwisujemy ryzyko awarii jest na prawdę minimalne. Spotkałem się z różnymi opiniami odnośnie płoszenia ryb przez silnik modelu, jest grono wędkarzy, którzy uważają, że odgłos śruby odstrasza ryby, ja osobiście tego nie zauważyłem, mało tego bardzo często brania następowały praktycznie od razu po spuszczeniu zestawu karpiowego do wody. Jeśli chodzi o sondowanie łowiska to ponton ma dużą przewagę, w łódce zdajemy się wyłącznie na wskazania echosondy. Z pontonu jesteśmy w stanie zrobić to bardziej precyzyjnie, dodatkowo możemy sprawdzić grubość mułu, z dużą dokładnością wytypować twarde miejsca, oraz sprawdzić czy na dnie jest naturalny pokarm taki jak ochotka, małże, racicznice czy ślimaki. Jednym z większych minusów łódki zanętowej jest koszt zakupu, który ponosimy jednorazowo. Oczywiścię na rynku znajdziemy bardzo tanie modele jednak  musimy pamiętać, że w przypadku zakupu produktów "no name" mogą pojawić się problemy techniczne oraz brak serwisu w Polsce.


.
Tradycyjna metoda rzutowa - to od niej każdy powinien zaczynać przygodę z karpiowaniem

Czy metoda rzutowa daje nam jakąkolwiek przewagę czy wręcz przeciwnie, drastycznie zmniejsza szansę na wypracowanie brania? W szczycie sezonu nad wodą bardzo często panuje duże zamieszanie, karpie szukają spokojnych miejsc. Łowiąc tradycyjną metodą rzutową robimy mniej hałasu, mało tego możemy spróbować stalkingu często zmieniając miejsce położenia zestawu. Niewątpliwym plusem metody rzutowej jest mniejsza ilość sprzętu oraz możliwość ciągłego udoskonalania naszej techniki i precyzji. Każdemu kto zaczyna swoją przygodę z karpiami polecam zacząć od metody rzutowej.




Wszechstronność kluczem do sukcesu w łowieniu karpi

Pamiętajcie,że nad wodą ważna jest uniwersalność i dostosowanie się do łowiska, starajmy się łowić każdą z opisanych wyżej metod. Jeśli mam do dyspozycji ponton i łódkę zanętową, to sonduje, umieszczam markery i nęcę z pontonu, łódka służy wyłącznie do wywożenia zestawów i punktowego nęcenia w przypadku regularnych brań. Na płytkim łowisku łódka zanętowa robi mniej hałasu niż ponton, chociaż tutaj są sprzeczne teorie. Starajmy się również łowić z rzutu, aby nie zapomnieć jak to się robi i nie popaść w rutynę. Jeśli zepsuje nam się model, a ponton pogryzą myszy musimy potrafić dalej efektywnie łowić metodą rzutową, która w zależności od łowiska i umiejętności da nam lepsze lub gorsze rezultaty.



Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 691 606 404
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl