ZIG RIG

Zig Rig

Zig Rig to jedna z najpopularniejszych metod połowu karpi w głębszych partiach wody, polegająca na łączeniu przynęty pływającej z ciężarkiem do łowienia na różnych głębokościach. Nazwa pochodzi od wrażenia, że przynęta pływająca porusza się w „zygzaku”, co czyni ją bardziej atrakcyjną dla ryb. Typowy zestaw Zig składa się z pojedynczego haczyka z mocną żyłką o wytrzymałości 4,5–6,8 kg, wyposażoną w przesuwany ciężarek i węzeł oporowy nad haczykiem oraz plastikową lub żywą przynętę na końcu żyłki.

Stosowanie tego typu zestawu jest możliwe dzięki dołączeniu do żyłki, oprócz wszystkich innych wymienionych powyżej elementów, pływaka lub innego materiału wypornościowego, który umożliwia łowienie na różnych głębokościach, począwszy od kilku cm pod powierzchnią wody. Głębokość można ustawić za pomocą różnych rodzajów pływaków dostępnych na rynku: można do tego celu wykorzystać pływaki gumowe z regulowanym obciążeniem, pływaki z bloków piankowych, a nawet pływaki nadmuchiwane z wewnętrznymi i zewnętrznymi komorami powietrznymi. Użycie tych akcesoriów ułatwia wyciągnięcie przynęty z dużej głębokości, zwłaszcza jeśli nie łowimy w czystych wodach, które pozwoliłyby zobaczyć pływak i dokładnie określić jego głębokość.

Jak łowi się na Zig Riga?

Zig Rig to bardzo skuteczna metoda połowu karpi w toni wodnej. W najprostszym ujęciu jest to zestaw karpiowy z pływającą przynętą uniesioną za pomocą ciężarka i umieszczoną w toni wody. Jedną z zalet metody Zig Rig jest to, że można łowić na różnych głębokościach, zaczynając od kilku cm pod powierzchnią wody.

Jakie są zalety Zig Riga?

  • Pozwala łowić na różnych głębokościach – zaczynając od kilku cm pod powierzchnią wody, a następnie schodząc coraz głębiej. Zig Rig pozwala na łowienie ryb nawet w miejscach, gdzie nie ma roślinności lub innych osłon, co czyni go idealnym do łowienia zimą, gdy w pobliżu nie ma zieleni.
  • Pozwala wyczuć brania nawet małych ryb, ponieważ po pobraniu haczyka schodzą one w dół do ciężarka.
  • Zestaw ten jest często stosowany do połowu dużych ryb w głębokich wodach – 10-15 m lub nawet więcej, więc nie ma ryzyka, że mniejsze ryby ukradną przynętę.

Czego potrzebujemy do konstrukcji zestawu Zig Rig?

Zig Rig to rodzaj zestawu, który można stosować, gdy karpie żerują w toni, czyli znacznie wyżej nad dnem łowiska.

Do wykonania tego zestawu potrzebne są trzy elementy:

  • przypon,
  • haczyk,
  • spławik.

Zig Rig jest to rodzaj zestawu wędkarskiego, w którym do utrzymania przynęty na odpowiedniej głębokości używa się ciężarka i spławika. Jest łatwy do skonstruowania, prosty w użyciu i idealny do łowienia w głębokiej wodzie. Przypon wykonany jest z żyłki, dzięki czemu jest bardzo czuły na brania.

Najpierw zakładamy haczyk, a następnie ciężarek. Najlepiej zrobić to za pomocą węzła Zig (zwanego również węzłem Albrighta). Następnie na trzonek haczyka zakładamy o-ring, a spławik wiążemy węzłem klinowym. Na końcu żyłki umieszczamy ochraniacz antysplątaniowy, a przypon wiążemy węzłem klinczowym (zwanym też węzłem typu „improved blood”). Do wykonania przyponu używamy żyłki 0,20-0,28 mm. Na koniec zakładamy przynętę i upewniamy się, że znajduje się ona jak najbliżej trzonka haczyka – pomoże to uniknąć zacięć podczas rzutów i sprawi, że przynęta będzie bardziej czuła.

Przypon (zwykle o długości od 0,15 do 0,25 m) musi mieć średnicę od 0,10 do 0,15 mm i powinien być wykonany z 6 lub 8 funtowej(Ib) żyłki fluorocarbonowej lub innego podobnego materiału o dużej wytrzymałości i niskiej widoczności (żyłki fluorocarbonowe mają dużą przewagę nad nylonowymi żyłkami – nie chłoną wody i nie stają się cięższe podczas użytkowania). Haczyk powinien być wystarczająco ciężki, aby wytrzymać obciążenie żyłki głównej bez zginania (np. rozmiar 6), ale na tyle lekki, aby umożliwić zarzucanie przynętą o średniej masie. Na koniec należy użyć spławika w kształcie dzwonu, który pozwala na łatwe zarzucanie.

Zig Rig – co jeszcze warto wiedzieć?

Zig Rig jest oryginalnym dziełem karpiarzy, którzy od dłuższego czasu poszukiwali nowych sposobów na łowienie karpi w bardzo gorące dni. Wszystko zaczęło się, gdy ktoś wpadł na pomysł użycia krętlika. Krętlik i haczyk zostały połączone razem, a następnie stworzono specjalny węzeł, który pozwalał regulować wysokość zawieszenia przynęty nad dnem. Metoda ta stała się popularna w Wielkiej Brytanii i wkrótce została zauważona przez innych wędkarzy na kontynencie.

Zig Rig może być stosowany w wielu różnych sytuacjach wędkarskich. Najczęściej jednak stosuje się go, gdy w wodzie jest dużo małych rybek. Małe rybki często żerują na pellecie przy powierzchni wody i dlatego właśnie Rig jest tak skuteczny, gdy wokół przynęty pływa dużo małych rybek. Generalnie w tej metodzie chodzi o prezentację naszej przynęty w toni wodnej. Łowimy zazwyczaj na sztywno bez używania wolnego biegu, zacięcie musi być szybkie i stanowcze.

Fakt, że możemy regulować swój Zig Rig sprawia, że jest on bardzo łatwy w użyciu w różnych sytuacjach. Możemy zwiększać lub zmniejszać wysokość, na jakiej przynęta znajduje się od dna stawu. Im wyżej podniesiemy przynętę, tym bardziej prawdopodobne jest, że zauważą ją większe ryby, zwłaszcza że w czasie upałów żerują one zwykle przy powierzchni wody lub w jej pobliżu.

W naszej ofercie mamy wiele akcesoriów, które pozwolą na konstrukcję zestawu Zig Riga.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 691 606 404
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl