Żyłka karpiowa Control Mono Pb Products 0
Żyłka karpiowa Control Mono Pb Products

Żyłka lub plecionka nawinięta na kołowrotek stanowi jeden z podstawowych elementów wyposażenia karpiowego ekwipunku, który pozwala na skuteczne łowienie dużych ryb. Bardzo szeroka oferta różnych producentów sprawia, że zakup odpowiedniej żyłki nie jest tak prosty jakby się mogło wydawać. W tym artykule podpowiem Wam jak dobrać żyłkę i na co zwrócić szczególną uwagę.



Grubość żyłki karpiowej, rozciągliwość i wytrzymałość

Tak jak się domyślacie im większa średnica żyłki tym większa wytrzymałość. Do łowienia z rzutu na dystansie około 100m polecam żyłkę 0,30mm, która w zupełności wystarczy do wyholowania największych karpi i amurów, oczywiście w zbiornikach pozbawionych podwodnych przeszkód. Jeśli łowimy w łowiskach obfitujących w duże ilości podwodnej roślinności, zatopionych drzew, korzeni wybierzmy żyłkę o grubości powyżej 0,35mm, która nadaje się zarówno do łowienia z rzutu na mniejszym dystansie jak i do wywózki. Warto zaznaczyć, że im większa średnica tym mniejsza rozciągliwość i szybsza sygnalizacja brania co ma duże znaczenie podczas łowienia na większym dystansie.



Rozciągliwość
Każda żyłka poddana obciążeniom rozciąga się w zakresie wynoszącym zazwyczaj od kilku do kilkunastu procent. Musimy pamiętać, że im mniejsza rozciągliwość tym szybsza sygnalizacja brania, co ma duże znacznie podczas łowienia w okolicy podwodnych przeszkód na łowiskach z obowiązującym zakazem używania plecionek. Zazwyczaj ciężko pogodzić dwie dość istotne cechy czyli miękkość i niewielką rozciągliwość. Sztywna żyłka kiepsko schodzi ze szpuli kołowrotka co w rezultacie przekłada się na krótsze i niezbyt precyzyjne rzuty jednak w większości przypadków jest mniej rozciągliwa. Miękka żyłka bardzo płynnie schodzi ze szpuli i nie stawia oporu podczas przechodzenia przez przelotki co pozwala uzyskiwać znacznie większe odległości nawet przy niesprzyjających warunkach.



Wytrzymałość
Wszyscy producenci umieszczają na etykiecie wytrzymałość żyłki, która znajduje się w opakowaniu. Wydawać by się mogło, że tutaj sprawa jest oczywista jednak nic bardziej mylnego. Mimo, że producent najczęściej podaje wytrzymałość liniową zdarzają się nieliczne przypadki wytrzymałości mierzonej na węźle przez co pojawiają się duże rozbieżności przy tych samych średnicach różnych firm. Większość wartości podawana jest w kilogramach lub funtach. Powtórzę to kolejny raz, że im większa średnica tym większa wytrzymałość dlatego rzadko używam żyłki poniżej 0,35mm.


Jaką żyłkę karpiową wybrać?

Jeśli łowisz z rzutu w stawach lub jeziorach pozbawionych podwodnych przeszkód wybierz żyłkę o grubości od 0,30 do 0,35mm w zależności od dystansu na którym zamierzasz umieścić swoje zestawy. Daleka wywózka na żyłce, czy to w ogóle ma sens? Tak, na wielu łowiskach obowiązuje zakaz używania plecionek. W takim przypadku polecam większe średnice, nawet powyżej 0,40mm, które poza niesamowitą wytrzymałością są mniej rozciągliwe od cienkich żyłek. Musimy również pamiętać, że wiele prywatnych zbiorników ma swój regulamin i często pojawia się w nim zapis o stosowaniu żyłek powyżej 0,35mm.



Pb Products Control Mono
Od kilku sezonów regularnie używałem dwóch modeli żyłek, jedną z nich jest Pb Products Control Mono. Żyłka posiada naturalny wodnisto-zielony kolor, który doskonale wtapia się w podwodne otoczenie nie budzą podejrzeń ostrożnych ryb. Łączy w sobie dwie najważniejsze dla mnie cechy o których wcześniej pisałem czyli jest niesamowicie miękka i niezbyt rozciągliwa. Charakteryzuje się ponadprzeciętną odpornością na przetarcia i dużą wytrzymałością na wężle. Warto zaznaczyć, że żyłkę Control należy nawinąć przez rozwijanie ze szpulki. Sam zrobiłem prosty patent, przez otwór w szpuli przełożyłem podpórkę i umieściłem na misce wypełnionej wodą dzięki czemu podczas rozwijania żyłka była częściowo zanurzona. Jeśli nawiniecie żyłkę w ten sposób gwarantuję, że będzie idealnie ułożona na szpuli kołowrotka, nie będzie się z niej zsuwać ani tym bardziej nie powstanie broda. Na ten sezon postawiłem na średnicę 0,35mm, która jest dość uniwersalna ponieważ świetnie sprawdza się zarówno podczas łowienia z rzutu jak i z wywózki o czym mogłem się przekonać na ostatniej zasiadce.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 691 606 404
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl