Sierpniowe nocki na karpiach 0
Sierpniowe nocki nad wodą

Sierpień to miesiąc kiedy noce stają się wyraźnie dłuższe i chłodniejsze. Mimo, że jest jeszcze lato mam świadomość, że wkrótce nadejdzie jesień czyli moja ulubiona pora roku. Wakacyjne wyjazdy zazwyczaj traktuje z przymrużeniem oka, dlatego skupiam się na okolicznych łowiskach i jadę tam gdzie w danej chwili presja jest najmniejsza. Oczywiście gdybym miał do dyspozycji co co najmniej kilka dni to z chęcią wybrałbym się na jedno z większych jezior ale dziś nie o tym. Decyzję o krótkiej zasiadce podjąłem w dniu wyjazdu...


Punktowe nęcenie karpi


Po zajęciu stanowiska zaklipsowałem wszystkie wędki ponieważ zamierzałem łowić punktowo jednak z wykorzystaniem większej ilości zanęty. Na początek przygotowałem worki PVA, które wypełniłem pokruszonymi kulkami, miksem zanętowym od Lord Feeder oraz drobnym pelletem. Po zarzucaniu wędek przystąpiłem do nęcenia. Mimo, że czas zasiadki był bardzo krótki postanowiłem zanęcić nieco więcej spombem, a następnie donęcać z kobry samymi kulkami. Na start poszło około 8kg wcześniej przygotowanej mieszanki oraz niespełna kilogram kulek Toffi Live Zestawy na karpie

 

Nie miałem czasu na wcześniejsze przygotowanie przyponów dlatego wykorzystałem te, które zostały mi z poprzedniego wyjazdu. Były to głównie Sleep D-rig oraz Blow Back Rig o długości idealnej do rzutu czyli 12-15cm wykonane na plecionce jelly wire oraz haczykach Super Strong oraz Curved Kd. Całości dopełniały ciężarki centryczne Pb Products, które idealnie mieściły się do woreczków PVA.


Przynęty na karpie i amury


Tym razem łowiłem na pojedyncze kulki tonące, które zazwyczaj dobrze sprawdzały się na tej wodzie. Postawiłem na smaki Live Toffi oraz Hot Damen w rozmiarach 16mm.  Zrezygnowałem z przynęt pływających czy neutralnie zbalansowanych ponieważ miałem zaledwie nockę łowienia przed sobą więc chciałem zminimalizować brania wszędobylskich karasi oraz linów. Finalnie decyzja była słuszna ponieważ nie złowiłem żadnej niechcianej ryby.


Pierwsze brania karpi na zasiadce

 

Na pierwsze branie musiałem poczekać do 19:00, ryba już w pierwszej fazie holu była bardzo waleczna, po dobrych kilkunastu minutach przeciągania liny miałem w podbieraka pięknego pełnołuskiego, który w wodzie wydawał się nieco większy jednak ostatecznie okazał się najcięższym karpiem wyjazdu. Po zrobieniu kilku fotek od razu przygotowałem zestaw z PVA i zarzuciłem w to samo miejsce, standardowo do wody poszło około 20 kulek z kobry aby zatrzymać ryby, które weszły w łowisko.Nocne łowienie karpiKu mojemu zdziwieniu po zapadnięciu zmroku ryby nie były tak aktywne jakbym mógł się tego spodziewać. Poza pięknym pełnołuskim przez kolejne godziny nic się nie działo. Dopiero o 23:00 nastąpił powolny odjazd, a po krótkim holu miałem już rybę w podbieraku. Karp był znacznie mniejszy, około 12-14kg, zrobiłem dwie fotki na szybko i zarzuciłem zestaw ponownie. W ciągu nocy dołowiłem jeszcze dwie nie duże ryby. Brania miałem z każdego z zestawów, a więc taktyka sprawdziła się w 100% tym bardziej, że podczas tego wyjazdu ryby nie były tak aktywne jak zazwyczaj. Chwilę po 6:00 rano pośpieszenie zacząłem pakować graty tak abym zdążył się rozpakować w domu przed rozpoczęciem kolejnego dnia w pracy.


Karpiowa jesień zbliża się wielkimi krokami


Wrzesień zbliża się wielkim krokami i mimo, że nie jest to jeszcze jesień to pogoda często przypomina tę bardziej jesienną z silnym wiatrem, deszczem oraz chłodem. Oczywiście mogą pojawić się cieplejsze, a nawet upalne dni jednak sama świadomość, że nad wodami będzie mniejszy tłok, a złowienie dużej ryby może okazać się łatwiejsze niż w ciepłych miesiącach. Na prawdziwą jesień musimy jeszcze trochę poczekać, przynajmniej do października, jednak czas biegnie nieubłaganie szybko i już za chwilę na drzewach zobaczymy pierwsze oznaki zbliżającej się chłodniejszej pory roku. Jakby nie patrzeć jeszcze mamy lato, jest końcówka wakacji dlatego cieszmy się słońcem, ciepłem, pięknem otaczającej przyrody i oczywiście karpiami, które bez względu na wielkość tak bardzo kochamy łowić.


Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 691 606 404
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl