Lord Feeder czyli skuteczna zanęta na karpie 0
Lord Feeder czyli skutteczna zanęta na karpie

Łowienie karpi wiąże się z nęceniem grubszą frakcją z wykorzystaniem kulek proteinowych, pelletów oraz ziaren takich jak orzech tygrysi czy gotowana kukurydza. Wydawać by się mogło, że zwykła zanęta może przysporzyć więcej szkody niż pożytku, czy słusznie? Nie do końca... Wiele zależy od pory roku, sposobu łowienia, ilości białorybu oraz samej aktywności drobnicy. W dzisiejszym wpisie poruszymy temat zanęty po którą sam często sięgam oraz sposobu jej zastosowania.Jaka zanęta na karpie?


Na rynku nie brakuje producentów zanęt, osobiście postawiłem na sprawdzone produkty od Lord Feeder, które poza świetnym zapachem są bogate w naturalne składniki i mączki rybne. Najczęściej sięgam po kryll i rybę, pozytywnie zaskoczył mnie ananas, który na prawdę niesamowicie pachnie i ma grubszą frakcję. Musimy pamiętać, że zanęta sprawdza się szczególnie dobrze wczesną wiosną, jesienią oraz na krótkich, nawet kilkugodzinnych sesjach dlatego niezwykle ważne jest aby szybko pracowała tworząc w wodzie tzw. słup zanętowy, który wzbudzi zainteresowanie przepływających karpi.


Kiedy używać/ nie używać zanęty karpiowej?


Zanęta jest bardzo skuteczna w chłodnej wodzie czyli zimą gdy nie ma lodu oraz wczesną wiosną i póżną jesienią. Jest idealna na przełowione łowiska oraz podczas słabego żerowania karpi. Oczywiście stosowanie zanęty na ogromnych zaporówkach, podczas łowienia z wywózki na większym dystansie oraz na zbiornikach obfitujących w bardzo duże ilości, płoci, leszcza, karasia, lina nie ma najmniejszego sensu. Musimy pamiętać, że każda woda rządzi się swoimi prawami. Gdy nasz zestaw umieścimy bardzo blisko brzegu musimy liczyć się ze wzmożoną aktywnością białorybu, na większych głębokościach drobnicy będzie zdecydowanie mniej jednak naszą miejscówkę mogą regularnie odwiedzać stada leszczy lub okazałych płoci. W dużym skrócie zanęta świetnie sprawdzi się na większości stawów komercyjnych oraz pozostałych zbiornikach z dużą ilości karpi i amurów. Zanętę możemy odpuścić na dużych zbiornikach, jeziorach polodowcowych z większą populacją drobnej ryby oraz podczas łowienia wzdłuż linii brzegowej np. w okolicy trzcinowisk czy zwalonych drzew.Jak używać zanęty karpiowej?


Zanęta jest idealnym nośnikiem dla pelletów, ziaren oraz pokruszonych kulek proteinowych. Podczas przygotowywania zanęty warto ją wzbogacić składnikami o których wcześniej wspomniałem, oczywiście możemy pokusić się o dodanie płynnych aromatów dzięki którym nasza mieszanka będzie bardziej atrakcyjna. Podczas łowienia z wywózki zazwyczaj nie formuje kul zanętowych ponieważ sypki miks ma na celu jak najszybciej ściągnąć ryby w łowisko oraz wytworzyć w wodzie chmurę zanętową. Czasem zdarza mi się oblepić ciężarek wcześniej przygotowaną zanętą tak aby koło przynęty było chociaż odrobinę mojej mieszanki. Podczas łowienia z rzutu najczęściej sięgam po worki PVA, które wypełniam zanętą z dodatkiem pokruszonych kulek proteinowych i pellet. Wcześniej przygotowana mieszanka idealnie sprawdzi się do nęcenia spombem lub rakietą.


Czy sypka zanęta wabi duże karpie?


Tak jak już wcześniej wspomniałem wiele zależy od samego zbiornika, pory roku oraz obyczajów ryb. Wczesną wiosna stosowałem zanętę i łowiłem na prawdę świetne karpie. Na tym samym łowisku w pełni sezonu całkowicie zrezygnowałem z drobnej frakcji na rzecz kulek proteinowych i orzechów tygrysich. Oczywiście zanęta nie daje nam selektywności, jej nadrzędnym celem jest zwabienie ryb w łowisko i sprowokowanie do brania w jak najkrótszym czasie. Dlatego zanęty używam najczęściej na kilkugodzinnych sesjach, nockach oraz wczesną wiosną i późną jesienią. Gdy trafiam w okres słabego żerowania stosuje niewielki dodatek sypkiej zanęty do mieszanki składającej się z: kulek proteinowych, pelletów oraz ziaren. Gdy zamierzamy użyć większych ilości zanęty musimy pamiętać, że będzie się to wiązać ze wzmożoną aktywnością drobnicy. Brania karpi zazwyczaj przypadają na godziny nocne dlatego najlepiej zanęcić miejscówkę tuż przed zapadnięciem zmroku.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 691 606 404
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl