Precyzyjne łowienie karpi latem, czyli okiem i kamerą ! 0
Wakacyjna przygoda nad wodą

Latem wysokie temperatury w połączeniu z dużą ilością łódek, kajaków oraz osób kąpiących skutecznie utrudniają wędkowanie. Czy łowienie w okresie wakacyjnym może być równie owocne jak jesienią czy wiosną? Zdecydowanie tak !

Jaka pogoda i strategia nęcenia karpi?


Pogoda na karpie

Podczas letnich, upalnych dni największa aktywność ryb przypada na godziny wieczorne, nocne oraz poranne. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej podczas zmiany pogody kiedy to na branie możemy liczyć praktycznie o każdej porze. Najwięcej dużych ryb złowiłem na ochłodzeniu, które przerywało pogodową nudę. Silny wiatr, opady deszczu oraz niższe temperatury w większości przypadków zwiastują pracowitą zasiadkę.



Wybór łowiska karpiowego

Musimy być świadomi, że duża ilość wędkarzy jak i entuzjastów sportów wodnych może wyprowadzić z równowagi nawet najbardziej spokojnych karpiarzy. Polecam mniej popularne łowiska z niewielką ilością stanowisk, zaciszne, trudno dostępne zatoki oraz zapomniane jeziorka. Równie interesujące wydają się zbiorniki do których nie ma bezpośredniego dojazdu autem. Postawmy na spokój, ciszę i obcowanie z przyrodą.

Nęcenie karpi latem
Latem przy wyższej temperaturze wody musimy być przygotowani na wzmożoną aktywność płoci, leszczy, linów oraz karasi. W zależności od łowiska jak i ilości niechcianych gatunków mamy do wyboru dwie metody. Pierwsza z nich jest bardzo prosta, sypiemy więcej niż zwykle, po dobie sprawdzamy miejscówkę nurkując lub przy użyciu wygodnej kamerki podwodnej Aqua-Vu Micro. Drugi sposób, który sam najczęściej praktykuje to zwiększenie frakcji, a zmniejszenie ilości zanęty. Uwierzcie, że garść kulek w połączeniu z łopatką orzecha tygrysiego podane w odpowiednim miejscu potrafią zdziałać cuda.



Skuteczna przynęta na karpia
Podobnie jak w przypadku zanęty przynętą z pewnością zainteresują się inne gatunki ryb, które nie są naszym celem dlatego miejmy to na uwadze. Musimy również pamiętać, że w ciepłej wodzie niektóre kulki proteinowe pracują o wiele szybciej dlatego wybierzmy takie co do których mamy pewność, że wyleżą przynajmniej dobę. Jakiś czas temu usłyszałem od jednego z angielskich wędkarzy bardzo trafne spostrzeżenie, że dobiera przynętę do rozmiaru pyska ryby i do wielkości naturalnego pokarmu. Jeśli Karpie żerują na rakach czy małżach z pewnością ich pyski będą twarde i duże, natomiast na zamulonym leśnym jeziorku, gdzie naturalny pokarm stanowi ochotka lub ślimaki pysk ryby będzie mniejszy i bardziej miękki. Oczywiście w przypadku problemów z drobnicą i chęcią łowienia małymi przynętami jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje się wydłużenie włosa, który zminimalizuje szanse na złowienie niepożądanych gatunków.

Bezpieczeństwo karpi, czy i jak przetrzymywać karpie?


Przetrzymywanie karpi w worku

W ciepłym i gorącym letnim okresie rezygnujmy z przetrzymywania karpi i amurów, fotka nocna musi wystarczyć, tylko w szczególnych przypadkach i przy zachowaniu największej ostrożności! Amury bezwzględnie wypuszczamy po holu, nawet bez fotek !!!
Latem większość brań przypada na godziny nocne. Jak doskonale wiemy zrobienie dobrego zdjęcia w ciemności wymaga nieco wprawy dlatego najczęściej chowamy rybę do slinga, a o świcie robimy krótką sesję fotograficzną. Czy przetrzymywanie ryby w worku latem jest bezpieczne? Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi ponieważ wiele zależy od temperatury wody, głębokości oraz kondycji Karpia. W obecnych czasach niezwykle popularne są slingi w których ryba pływa bezpośrednio przy powierzchni czyli w miejscu gdzie temperatura wody jest najwyższa. Na okres letni jednak gdy nie ma jeszcze upałów polecam tradycyjne worki, w których ryba schodzi do dna gdzie woda jest chociaż odrobinę chłodniejsza co ma niebagatelne znacznie szczególnie w głębszych jeziorach. Oczywiście podczas upałów najrozsądniej wypuścić karpia bezpośrednio po złowieniu, a ten w doskonałej kondycji wróci do swojego naturalnego środowiska, a przecież o to nam chodzi.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 691 606 404
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl