Kuferki Pb Products EVA Bag 0
Kuferki Pb Products EVA Bag

Jesienne karpiowanie, czyli jak zabezpieczyć nasze akcesoria i materiały PVA przed wilgocią?

Przed nami nieuchronnie zbliżająca się jesień czyli idealny moment na złowienie okazałego karpia. Musimy jednak pamiętać, że warunki nad wodą będą zupełnie inne od tych, które panowały jeszcze kilka tygodni temu. Poza niższą temperaturą i wiatrem z pewnością będą nam towarzyszyć opady deszczu i mgła, a tym samym związana z nimi wilgoć. W tym artykule przedstawię Wam kilka prostych sposobów na zabezpieczenie najcenniejszych przedmiotów przed przemoczeniem.



Co należy zabezpieczyć przed wilgocią
Musimy zadać sobie pytanie, które rzeczy są najbardziej narażone na uszkodzenie poprzez kontakt z wodą lub po prostu czego nie chcielibyśmy przemoczyć. W dobie nowoczesnego wędkarstwa karpiowego większość elektroniki z sygnalizatorami włącznie jest odporna na skrajnie nie sprzyjające warunki atmosferyczne. Musimy jednak pamiętać, że kamery, aparaty fotograficzne oraz niektóre lampki, zwłaszcza te, których używamy w namiocie nie są w pełni wodoodporne dlatego na czas transportu podczas opadów deszczu należy je zabezpieczyć. Jadąc na kilkudniową zasiadkę zabieramy ze sobą dużo odzieży na zmianę. Nie ma nic gorszego niż mokra bluza czy spodnie, a to przecież od nich zależy nasz komfort cieplny. Drobne akcesoria, haczyki oraz plecionki również warto chronić przed wilgocią. Materiały PVA- tutaj wystarczy nie duża ilość wody aby nasze siateczki lub worki całkowicie się rozpuściły.



Sposoby na deszcz i wilgoć
Po rozbiciu namiotu większość sprzętu trzymamy w jego wnętrzu, a tym samym minimalizujemy ryzyko przemoczenia jednak jesienią na skutek różnicy temperatur lub braku narzuty zdarza się, że na wewnętrznych ściankach tkaniny skrapla się woda. Musimy pamiętać o zabezpieczeniu najbardziej wrażliwej elektroniki czyli aparatu, kamery oraz materiałów PVA. Na czas transportu na stanowisko wystarczy nakryć cały nasz ekwipunek dużą plandeką lub folią. W przypadku przeprawy pontonem polecam wykorzystać wodoodporne kuferki EVA od Pb Products, które w pełni ochronią najcenniejsze przedmioty. Musimy pamiętać o rzeczy wręcz banalnej czyli odpowiednim ułożeniu sprzętu. Jeśli wiem, że będę rozkładał się podczas opadów deszczu to za każdym razem układam swój ekwipunek czy to w samochodzie, wózku transportowym lub pontonie w taki sposób aby zawsze na wierzchu leżał namiot, który będzie pierwszym elementem, który rozłożę. Nie zapomnijmy o narzucie, która poprawi termikę wnętrza namiotu oraz zminimalizuje ryzyko skraplania wody. Obserwujmy pogodę, jesienią dość często towarzyszy nam silny wiatr i szybko przechodzące fronty atmosferyczne i związane z nimi opady konwekcyjne ( krótkotrwały intensywny deszcz / grad / krupa śnieżna lub śnieg). Jeśli do południa ma intensywnie padać, a później jest szansa na rozpogodzenia koniecznie przesuńmy nasz wyjazd o kilka godzin i rozbijmy obozowisko na sucho. Niejednokrotnie zdarzyło mi się czekać w samochodzie nad brzegiem jeziora w oczekiwaniu na pogodowe okienko pozwalające na rozstawienie namiotu podczas mniejszych opadów.



Kuferki Pb Products EVA Bag czyli doskonały sposób na przechowywanie


Kulki proteinowe, pellety oraz ziarna najczęściej trzymamy w szczelnie zamkniętych wiadrach co jest oczywiste. Jednak jak wcześniej wspomniałem część naszego sprzętu potrzebuje specjalnej ochrony. Podczas ostatniej zasiadki testowałem wodoodporne kuferki od Pb Products, które w zależności od modelu bez problemu pomieszczą i zabezpieczą najcenniejsze przedmioty. Eva Bag są wykonane z grubego tworzywa, wyposażone w mocny suwak oraz przezroczyste wieko pozwalające na ocenę zawartości bez konieczności otwierania. To idealne rozwiązanie na ponton; podczas wywózki na znaczne odległości warto mieć pod ręką gotowy zestaw, materiały PVA, nożyczki oraz igłę do kulek. W ofercie znajdziemy zarówno mniejsze wersje na drobne akcesoria jak i duży kuferek, który bez problemu zmieści całą odzież lub mniejsze kuferki tworząc cały system. Nie byłbym sobą gdybym nie przeprowadził szybkiego testu wodoodporności. Wrzuciłem dwa kuferki z pomostu do wody, te unosiły się na jej powierzchni jednak we wnętrzu nie zgromadziła się nawet kropelka. Oczywiście istnieje minimalne ryzyko przedostania wilgoci przez suwak jednak ja nie doświadczyłem takiego problemu.



Wykorzystaj wolny czas i ruszaj na zasiadkę karpiową
Sezon nieubłaganie zbliża się ku końcowi dlatego warto wykorzystać każdą chwilę i ruszyć na zasiadkę. Jesień jest piękna i niezwykle klimatyczna. Nad wodami jest znacznie większy spokój niż w okresie letnim. Krótkie dni, chłodne noce, mgliste poranki, jedni ich nie nawidzą... ja uwielbiam. Na poniższym i jednocześnie ostatnim zdjęciu piękny pełnołuski karp złowiony w połowie września podczas znacznego ochłodzenia.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 691 606 404
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl