Najważniejsze karpiowe zasady 0
Czy karpiowanie jest etyczne?

Pewnie wielu z Was podczas swojej wędkarskiej przygody chociaż przez chwilę zastanawiało się czy to etyczne hobby ? Skoro łowimy wyłącznie dla własnej przyjemności, narażając ryby na stres czy to podczas holu czy też podczas przebywania na brzegu z pewnością możemy stwierdzić, że nie ma tam mowy o etyce. Dość często spotykamy się z negatywnymi opiniami ludzi, którzy z wędkarstwem nie mają nic wspólnego, a łowienie ryb dla sportu jest dla nich co najmniej głupotą.


Najbezpieczniejsze zdjęcie ryby-nad wodą!

Czym  jest etyka wędkarska?

Pojęcie etyki w naszym hobby pojawiło się stosunkowo nie dawno, podobnie jak C&R. Łowienie dla przyjemności było kiedyś nie do pomyślenia, a wypuszczanie złowionych okazów było zwyczajnym marnotrawstwem. W tej chwili w wodach PZW ryb jest znacznie mniej, a co za tym idzie są trudniejsze do złowienia, na szczęście wielu wędkarzy uświadomiło sobie, że za kilka lub kilkanaście lat wody będą martwe dlatego wypuszczają złowione ryby. Sam z wielką radością zwracam im wolność jednak nie krytykuję wędkarzy zabierających ryby, oczywiście w granicach zdrowego rozsądku, zgodnie z regulaminem i nie rekordowe okazy, które są pomnikami przyrody. Etyka wędkarska powinna być dla nas zbiorem zasad moralnych, którymi kierujemy się podczas uprawiania naszego hobby.

Karpiowanie jest dla mnie równoznaczne z wypuszczaniem złowionych okazów

Wędkarstwo karpiowe dla wielu nie wtajemniczonych wydaje się być bardzo specyficznym hobby jednak zazwyczaj kojarzonym z wyznawaniem zasady C&R. Niestety coraz częściej słyszmy o pięknych rybach łowionych przez "karpiarzy" na wodach ogólnodostępnych i sprzedawanych na łowiska komercyjne, takie postępowanie nie ma nic wspólnego z etyką mimo, że jest poniekąd zgodne z regulaminem PZW.

Mata Karpiowa, odkażacz, worek typu sling i duży podbierak to podstawa

Szczególnie początkujący wędkarze, którzy zamierzają łowić duże ryby powinni zadbać o to aby ich sprzęt był odpowiednio wytrzymały. Na podstawowym wyposażeniu każdego karpiarza powinna być duża mata, środek do odkażania ran, worek do ważenia typu sling oraz odpowiedniej wielkości podbierak, Najlepszą pamiątką będą zdjęcia ze złowionym okazem oraz widok majestatycznie odpływającej ryby z którą być może znowu będzie nam dane się zmierzyć.

Zadbaj o porządek nad brzegiem łowiska

Na wodach ogólnodostępnych stanowiska wędkarskie bardzo często są zaśmiecone dlatego warto mieć ze sobą worek foliowy i przed rozpoczęciem łowienia posprzątać miejscówkę.  Niestety nie każdy dba o przyrodę tak jak byśmy sobie tego życzyli, sporo ludzi myśli, "skoro on nabrudził nie będę po nim sprzątał". Musimy mieć świadomość, że z takim podejściem tworzymy błędne koło.

Szanuj ryby oraz przyrodę

Szanujcie przyrodę, starajcie się zwracać rybom wolność, najlepszą pamiątką będzie zdjęcie ze złowionym okazem, a pełnią szczęścia złowienie tej samej ryby za kilka lat, czego Wam i sobie życzę. Zapraszam do dyskusji w komentarzach, w jaki sposób dbacie o złowione okazy oraz jakie widoki zastajecie na łowiskach zarówno tych tych PZW jak i komercyjnych?

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 691 606 404
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl