
Praktycznie przed każdym, nawet najkrótszym wypadem nad wodę obserwuję pogodę. Szczególną uwagę zwracam na ciśnienie, kierunek wiatru, temperaturę oraz zbliżające się ciepłe lub chłodne fronty atmosferyczne. W tym artykule podzielę się z Wami swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi zmian w pogodzie i ich wpływu na żerowanie karpi.
Jakie warunki atmosferyczne najlepsze na zasiadkę karpiową?
Temperatura
To jeden z ważniejszych czynników od których zależy aktywność karpi. Musimy pamiętać, że wraz ze wzrostem lub spadkiem temperatury powietrza zmienia się temperatura wody. Warto zauważyć, że na nagłe zmiany temperatury szczególnie podatne są płytkie zbiorniki, które równie szybko się wychładzają co nagrzewają. Wczesną wiosną oraz późną jesienią wystarczy kilka dni z nocnymi przymrozkami aby ryby przestały żerować. Latem sytuacja wygląda zupełnie inaczej ponieważ nawet kilkudniowe ochłodzenie po fali upałów potrafi pobudzić karpie do pobierania pokarmu. Na przełomie jesieni i zimy gdy temperatura wody oscyluje na granicy kilku stopni wypracowanie brania w bardzo płytkim zbiorniku staje się niezwykle trudne. W nieco lepszej sytuacji są karpiarze łowiący w głębokich polodowcowych jeziorach gdzie woda jest jeszcze dość "ciepła", a ryby żerują przed nadchodzącą zimą. W dużym skrócie wczesną wiosną wybieram płytkie zbiorniki, które dość szybko się nagrzewają, natomiast późną jesienią skupiam się na głębszych łowiskach gdzie woda wolniej się wychładza. Oczywiście wiele zależy od samej specyfiki zbiornika nad którym się znajdujemy oraz zmian w pogodzie. Czasem wystarczy kilka ciepłych i słonecznych dni aby martwa woda wróciła do życia.
Ciśnienie
Od zawsze panowało i nadal panuje twierdzenie, że jeśli od dłuższego czasu, zazwyczaj od kilku dni, pogoda i ciśnienie są stabilne możemy liczyć na dobre brania. Nie sposób się z tym nie zgodzić jednak bardzo często łowiłem duże karpie gdy ciśnienie było wysokie i nadal rosło, muszę zaznaczyć, że miało to miejsce na zbiornikach o maksymalnej głębokości nie przekraczającej 6,5m. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku lubianych przez wielu karpiarzy jezior polodowcowych gdzie ryby łowimy nawet na głębokości przekraczającej 10m. Musimy pamiętać, że w przypadku wzrostu ciśnienia, na bardzo głębokich łowiskach karpie najczęściej stoją w połowie wody i nie są zainteresowane pobieraniem pokarmu. Gdy ciśnienie jest niskie karpie z biegiem czasu schodzą do dna, a my możemy liczyć na regularne brania. Oczywiście niejednokrotnie zdarzało mi się łowić świetne ryby w totalnie nie sprzyjających warunkach dlatego jeśli ktoś się mnie pyta jakie jest dobre ciśnienie na karpie to odpowiadam, że nie ma takiego. W praktyce najmniej brań miałem podczas wyżowej pogody z bezchmurnym niebem podczas pełni i porannym przymrozkiem.
Wiatr i jego kierunek
Jesienią bardzo często wieje z północy, północnego-zachodu oraz wschodu, taki wiatr jest zazwyczaj bardzo zimny. Latem oraz wiosną praktycznie za każdym razem wybieram stronę nawietrzną, natomiast jesienią nie jest to już tak oczywiste ponieważ o tej porze roku woda na stronie nawietrznej może mieć niższą temperaturę niż w spokojnej i osłoniętej części zbiornika. Karpie lubią wiatr i często za nim podążają, znam kilka łowisk gdzie nasz wynik jest uzależniony w dużej mierze od tego czy wieje nam w twarz. Oczywiście na mniejszych wodach z bardzo różnorodnych ukształtowaniem dna wiatr ma dużo mniejsze znaczenie ponieważ miesza wodę bardzo delikatnie. Zmiana pogody oraz ciepłe fronty atmosferyczne z południowym, południowo-zachodnim lub zachodnim wiatrem często dają nadzieje na dobre brania, szczególnie późną jesienią o czym sam się kilkukrotnie przekonałem.
Zmiana pogody - fronty atmosferyczne
Po każdej dłuższej stabilizacji w pogodzie nadchodzi zmiana, najczęściej związana z przechodzeniem ciepłych lub chłodnych frontów atmosferycznych oraz układami niskiego lub wysokiego ciśnienia. Latem z utęsknieniem czekamy na ochłodzenie oraz spadek temperatury, taka zmiana pogody zazwyczaj jest bardzo gwałtowna i połączona z intensywnymi opadami oraz burzami. Jesienią aura jest bardzo zmienna, często przez kilka dni pada deszcz i jest bardzo zimno, po czym się wypogadza, a temperatury dochodzą do kilkunastu stopni. Jak to wszystko wpływa na karpie i intensywność żerowania? Zazwyczaj przed każdą zmianą pogody ryby są bardziej aktywne, latem podczas
ochłodzenia, opadów oraz przechodzących burz, a jesienią podczas ocieplenia oraz niżowej pogody połączonej z wiatrem z południa.