Gotowe zestawy - przypony żyłki
95,15 zł
23,65 zł
23,65 zł
76,45 zł
109,45 zł
128,59 zł
57,09 zł
47,85 zł
23,65 zł
23,65 zł
23,65 zł
23,65 zł
23,65 zł
23,65 zł
23,65 zł
Żyłki na przypony
W każdej sytuacji wędkarskiej potrzebny jest dobry przypon. Materiały na przypony muszą być idealnie dopasowane do danej techniki i mogą się różnić w obrębie tej samej kategorii, w zależności od gatunku ryby i jakości brania.
Linki przyponowe stosowane są przede wszystkim w statycznych metodach połowu, w wędkarstwie spławikowym i gruntowym. Z reguły wędkarze konstruują tzw. przypony z żyłek cieńszych od żyłki głównej. Ma to na celu zwiększenie ilości brań, ale stwarza ryzyko zerwania ryby przy nieostrożnym holu. W przypadku żyłek przyponowych z reguły szpule mają 25 metrowy nawój lub montowane są na szpulach wielonakrętowych zawierających materiał przyponowy. Szpule z żyłkami przyponowymi występują w dwóch podstawowych rodzajach: żyłki przyponowe mono i wielowarstwowe. Wielowarstwowe żyłki przyponowe powstają przez połączenie kilku żyłek z silikonu lub tworzywa sztucznego.
Żyłki na przypony w statycznych metodach połowu
Żyłki przyponu powinny być zawsze cieńsze niż żyłka główna. Ich grubość musi być dostosowana do techniki połowu i rodzaju ryb, które zamierzamy łowić. Do łowienia spławikami stosujemy żyłki o średnicy 0,12 - 0,18 mm. Najczęściej stosowanym przyponem do zwykłego spinningu jest żyłka o średnicy 0,14 - 0,16 mm, którą wiąże się najczęściej węzłem krwawym lub chirurgicznym. Wytrzymałość żyłki dobiera się w zależności od wielkości i wagi stosowanych przyponów. Ogólnie rzecz biorąc, używa się grubszej i mocniejszej żyłki podczas łowienia na cięższe przynęty.
Materiały przyponowe to niezbędne akcesoria w wyposażeniu każdego wędkarza. Stanowią one jeden z wielu elementów zapewniających skuteczne łowienie. Linki przyponowe powinny cechować się absolutną niezawodnością i trwałością, pozwalającą na długą żywotność i funkcjonalność w każdych warunkach pogodowych. Linki przyponowe wykonane z włókien mono zapewnią lepszą czułość i wyczucie, dzięki rozmieszczeniu w nich ciężkich ołowianych ciężarków oraz dużej liczby cienkich, równomiernie rozłożonych żyłek. Każdy profesjonalny wędkarz powinien mieć w zanadrzu nie tylko żyłkę główną, ale również żyłki na przypony.