Wędki karpiowe Pb Products 0
Wędki karpiowe Pb Products?

Wędka Karpiowa

Wędka to jeden z podstawowych elementów karpiowego ekwipunku bez którego złowienia karpia jest niemożliwe. Wybór wędzisk karpiowych jest ogromny i niezbyt prosty szczególnie dla początkujących. Często dostaje pytania jakich wędek używam, oczywiście zawsze odpowiadam jednak za każdym razem podkreślam, że wędkę najlepiej dokładnie obejrzeć w sklepie i sprawdzić przed zakupem czy dobrze leży w dłoni.



Podstawowe parametry
Warto zapamiętać, że znana marka i nowoczesny design to jeszcze nie wszystko. Należy zwrócić szczególną uwagę na podstawowe parametry czyli długość oraz krzywą ugięcia. Ze względu na dużą uniwersalność wędkarze najczęściej wybierają kije o długości 12ft i 3,00lb. Kolejną dość istotną rzeczą jest wielkość i ilość przelotek, w przypadku kijów typowo rzutowych najczęściej pierwsza jest w rozmiarze 50mm, jednak osobiście uważam, że 40mm jest w zupełności wystarczająca do oddawania dalekich i precyzyjnych rzutów. Ostatnia przelotka - tutaj mało kto zwraca uwagę na jej średnicę, jednak jest ona dość istotna, jeśli łowimy w zbiornikach z dużą ilością roślinności lub używamy grubej strzałówki musimy pamiętać o tym, że węzeł oraz resztki roślin powinny się przez nią swobodnie przecisnąć. Ilość i rozmieszczenie przelotek - to kolejna z rzeczy na którą nie zawsze zwracamy uwagę. Za odpowiedni rozkłada siły i pracę blanku odpowiada ilość i odpowiednie
umiejscowienie przelotek. Wielokrotnie rozmawiałem z profesjonalnymi wędkarzami, którzy posiadali własne pracownie w których tworzyli niepowtarzalne kije. Praktycznie każda z tych osób miała podobne zdanie dotyczące przelotek, które bardzo często są żle rozmieszczone, szczególnie w tanich, budżetowych kijach przez co praca wędki nie jest idealna.



Czym się kierować podczas zakupu wędki?
Z pewnością większość z nas zwraca uwagę na cenę, co jest oczywiste jednak w każdym pułapie cenowym jest wiele ciekawych propozycji dlatego skupmy się na parametrach. Większość modeli dostępnych na rynku bazuje na węglowych blankach więc tutaj sprawa jest oczywista. W sprzedaży znajdziemy zarówno wędki dwu-składowe jak i trzy-składowe. Jeszcze do niedawana istniało przekonanie, że kije dwu-składowe pracują dużo lepiej niż trzy-składy oczywiście muszę się z tym zgodzić jednak nowoczesne procesy produkcyjne sprawiły, że różnica jest niewielka, a dla przeciętnego wędkarza praktycznie nie widoczna. W tym przypadku wybór najczęściej uzależniamy od wielkości posiadanego środka transportu, bo jakby nie patrzeć wędki dwu-składowe o standardowej długości 12ft wymagają użycia pokrowca o długości blisko 200cm.


Długość wędki- tutaj pole manewru jest dość szerokie, do wyboru mamy zarówno kije rzutowe o długość 3,9m jak i te przeznaczone do łowienia z podchodu lub z wywózki o długości nie przekraczającej 3m. Musimy pamiętać, że ciężko o wędkę uniwersalną, stawianie zestawu jak i hol z pontonu będzie utrudniony w przypadku modeli o długości przekraczającej 12ft, podobnie jak dalekie rzuty kijem o długości 9ft. Decyzję musimy podjąć sami kierując się najczęściej wybieraną techniką połowu.



Krzywa ugięcia i praca wędki. Tutaj podobnie jak w przypadku długości musimy przemyśleć na jakich łowiskach najczęściej wędkujemy i czy jest to metoda rzutowa czy wywózka. Jeśli łowimy z rzutu używając dużego obciążenia lub nasz zbiornik wymaga siłowego holu skupmy się na mocnych kijach 3,5Lb z odpowiednim zapasem mocy. Gdy łowisz w parkowych jeziorach blisko brzegu lub z wywózki, w łowiskach z czystym dnem wybierz miękki kij, który wybacza błędy podczas holu dając przy tym niesamowitą przyjemność. Jaka powinna być praca wędki? Taka, która Tobie odpowiada... Każdy z nas ma inne preferencje, znam wędkarzy, którzy lubią sztywne kije o progresywnej akcji jak i takich, którzy nie wyobrażają sobie łowienia na wędkę inną niż o akcji parabolicznej.




Jakiej wędki najczęściej używasz?

Pb Products Royall Class 12Ft 3,00Lb od ponad trzech sezonów. Po dość intensywnym użytkowaniu jestem w pełni zadowolony, a uwierzcie, że przerobiłem wiele kijów również tych topowych, które kilkukrotnie pękały. Przed zakupem wiedziałem jakie parametry mnie interesują, ustaliłem pułap cenowy i zacząłem szukać. Co ciekawe zajęło mi to na prawdę dużo czasu ponieważ żadna z wędek, które wcześniej posiadałem nie spełniała w 100% oczekiwań. Moją uwagę przykuły kije PB Products ponieważ od dłuższego czasu używałem ichniejszych akcesoriów. Pracując w branży wędkarskiej doskonale wiedziałem co składa się na cenę finalną produktu, a w dużej  mierze jest to marketing. Nieprzereklamowana marka, co prawda kije niezbyt popularne, czemu nie spróbować?

Świetne wykończenie, mocne i dobrze umiejscowione przelotki w ilości 6szt 40-30-25-20-16-16, węglowy blank z mat 30T i 40T, czego chcieć więcej? Uwierzcie, że kije przeszły praktycznie wszystko- zestawy przygotowane na stojaku, wywożę pierwszy kij, wracam, a tu niespodzianka brakuje jednej wędki... Okazało się, że lis chwycił za przypon przeciągnął wędkę do lasu bo kostce brukowej, póżniej krzakach, jakieś 500m aż urwał żyłkę... Wędka cała poza niewielką rysą przy przelotce. Musicie jednak pamiętać, że kije 3,00Lb mają wyjątkowo duży zapas mocy przez co dla niektórych mogą być zbyt sztywne, oczywiście jest jeszcze wersja 2,75lb. Rzuty ciężarkiem 113g i solidnym workiem PVA nie stanowią żadnego problemu.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 691 606 404
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl